Wióry sosnowe to odpady pochodzące z obróbki drewna sosnowego. Są przykładem biomasy roślinnej wykorzystywanej jako surowiec energetyczny. Można wytwarzać z nich m.in. brykiet. Nie jest tajemnicą, że drewno stanowi jedno z najlepszych źródeł energii odnawialnej. Ta wiedza jest dziś wykorzystywana zdecydowanie częściej niż jeszcze choćby kilka lat temu.
Odpady pochodzące z obróbki drewna sosnowego mogą być używane także do celów produkcyjnych w ramach produkcji przemysłowej np. w wytwarzaniu różnego rodzaju płyt drewnopochodnych. Mają one najczęściej budowę warstwową. Wszystkie warstwy składają się z długich, dość cienkich wiórów (najbardziej powszechne jest używanie tych, które pochodzą z obróbki drewna sosnowego), pozyskanych w wyniku skrawania małowymiarowego drewna okrągłego (chodzi o kłodę osiągającą długość około 2m.). Jest powszechne, że podobny rodzaj płyt znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie.
W Polsce rośnie bardzo duża ilość sosen, w związku z czym tego rodzaju drewno jest po prostu tanie, o ile nie najtańsze. Poza tym jego obróbka nie stanowi najmniejszego problemu, co w przemyśle jest bez wątpienia ogromną zaletą. W przypadku wiórów sosnowych mogą wystąpić pewne problemy z transportem, jednak z drugiej strony da się im w prosty sposób zaradzić. Przy przewożeniu może niewątpliwie pomóc dysponowanie ładowarką teleskopową z łyżką do załadunku, dzięki której sprawnie i bez większych trudności można dokonać załadunku i rozładunku przewożonego surowca.