Drewno sosnowe jest bardzo znajduje szerokie zastosowanie w polskim przemyśle, ponieważ sosny rosną w dużej liczbie na terenie całego kraju, a ich drewno ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne bez najmniejszych oporów poddaje się odpowiedniej obróbce. W trakcie tego procesu pień pozbawiany jest kory przy użyciu specjalistycznych maszyn. Oddzielona kora jest odpadkiem, jednak jego wyrzucanie byłoby wyjątkowo rażącym przykładem marnotrawstwa, ponieważ znajduje on bardzo szerokie zastosowanie.
Można z powodzeniem używać kory sosnowej m.in. jako ściółki dla roślin, w tym drzewek owocowych i iglastych. Oprócz tego, że atrakcyjnie się prezentuje, pozwala zabezpieczyć je przed wysychaniem, a ponadto skutecznie hamuje rozrost chwastów, ponieważ po prostu nie mają one szans y na przebicie się przez zwartą warstwę pokrywającą glebę. Stanowi również świetny termoizolator – ogrzewa bowiem korzenie roślin, ponieważ gromadzi ciepło powstałe w wyniku ogrzewania jej przez promienie słoneczne. Kora sosnowa stanowi bardzo cenny składnik produktów służących do pielęgnacji roślin. Dodaje się ją chociażby do ziemi lub substratów ze względu na właściwości zakwaszające, jakie posiada.
Z uwagi na niewielki rozmiar pojedynczych kawałków przewożenie kory sosnowej może okazać się problematycznej. Środkiem zaradczym w tym wypadku jest jednak użycie odpowiedniego sprzętu. Świetnie do tego celu może nadawać się na przykład ładowarka teleskopowa z łyżką do załadunku materiałów sypkich.